stycznia 18, 2018

Socjalizacja psa: czym jest i jak socjalizować szczeniaka?


Nareszcie jest! Twój upragniony szczeniak. Być może długo na niego czekałeś. A może pojawił się w Twoim domu zupełnie nieplanowanie, ot tak – pod wpływem impulsu? Tak czy inaczej, szczenię w domu to spore zamieszanie wśród domowników. Psie dziecko to wiele radości, zabawy i pozytywnych emocji. Ale czy tylko?


Z dnia na dzień patrzysz na małego psiaka i zaczynasz zdawać sobie sprawę z tego, że poza słodko wyglądającym pyszczkiem i puchatym psim ciałkiem, pies zaczyna być uciążliwy i sprawiać problemy.

Po miesiącu masz już dość, bo maluch gryzie twoje ulubione przedmioty (nie mówiąc już o twoich podrapanych rękach i nogach), nie zachowuje czystości w domu, ciągle biega i szczeka, nie zwracając na Ciebie uwagi.

Zaczynasz zastanawiać się czy wzięcie szczenięcia do domu to był dobry pomysł? Myślisz, że sytuacja wymyka ci się spod kontroli.

Zastanawiasz się, czy wybór tego akurat psa był właściwy? A może trzeba było kupić kota!?

Masz wątpliwości…
Głowa do góry!

Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź w tym artykule, który postara się przybliżyć Ci, czym jest socjalizacja szczenięcia i wytłumaczyć od czego należy zacząć, by właściwie wychować małego psiaka.

Dowiesz się jak z nim postępować, by nie sprawiał problemów i jak nawiązać z maluchem prawidłową więź, która w konsekwencji będzie solidną podstawą do waszego szczęśliwego, długiego i wspólnego życia.

Po przeczytaniu artykułu będziesz wiedzieć więcej na temat:

  • Czym jest socjalizacja psa?
  • Bądź cierpliwy, spokojny i konsekwentny
  • Psie przedszkole

Czym jest socjalizacja psa?


Socjalizacja to proces polegający na prawidłowym zapoznaniu szczeniaka z otaczającym go światem.
Dzień po dniu należy uczyć psa prawidłowych relacji z ludźmi oraz ze zwierzętami.

Dlaczego proces nauki należy zacząć jak najwcześniej?
Krytyczna faza rozwoju emocjonalnego u psa przypada pomiędzy trzecim, a osiemnastym tygodniem życia.
Uważa się, że u większości ras 49. dzień życia psa jest dla niego dniem przełomowym, gdyż wówczas pojawia się pierwsze naturalne uczucie lęku przed nowym i nieznanym.
Wtedy też zamyka się okno socjalizacyjne, gdyż po tym okresie, nauka i poznanie nowych rzeczy przez psa staje się dużo trudniejsze. Szczenię po prostu naturalnie podchodzi do nowych rzeczy z dużą rezerwą.

Dlatego też podstawowym zadaniem każdego hodowcy jest na tym pierwszym etapie życia zwierzęcia, dostarczyć mu jak najwięcej pozytywnych doświadczeń i bodźców. To właśnie wtedy maluchom należy poświęcić jak najwięcej czasu i uwagi.

A co jeśli masz szczeniaka który nie miał tyle szczęścia, by w pierwszym okresie swego życia trafić na dobrego człowieka, który odpowiednio się nim zaopiekował? Na przykład urodził się w schronisku, albo trafił do Ciebie prosto z lasu? Co wówczas? Czy straciłeś szansę na przeprowadzenie prawidłowego procesu socjalizacji? Nie.

Pamiętaj że wszelkie braki i zaniedbania w tym pierwszym okresie będą skutkowały trudnościami w przystosowaniu się do późniejszego życia społecznego. Będzie nieco trudniej, ale nie oznacza to, że psa nie da się już socjalizować.

Bez względu na to w jakim okresie życia trafi do Ciebie, albo jakie już nabył doświadczenia pamiętaj, żeby zacząć pracować z psem od pierwszego dnia pobytu w Twoim domu.


Chcesz dowiedzieć się więcej na temat socjalizacji psa? Przeczytaj cały artykuł TUTAJ!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Ewa Jabłońska Behawiorysta , Blogger