stycznia 17, 2018

Socjalizacja kota: czym jest i jak socjalizować kociaka?


Zdecydowałeś się na posiadanie kota? Myślisz o młodziutkim kotku? Pewnie masz już jakieś wyobrażenie o tym jak będzie wyglądało Wasze wspólne życie. Pewnie chcesz by był przyjazny i nie wykazywał agresji w stosunku do domowników oraz do innych zwierząt pozostających w domostwie. Oczekujesz, żeby lubił pieszczoty oraz chętnie przebywał na kolanach.


Powinien akceptować zabiegi pielęgnacyjne oraz ewentualną zmianę otoczenia, jeśli wypadnie Ci wyjazd, podczas którego kociak zostanie pod twoją nieobecność powierzony Twoim rodzicom.

Co najważniejsze oczekujesz, że zwierzę nie będzie kłopotliwe – będzie załatwiać swoje potrzeby fizjologiczne w wyznaczonych przez Ciebie miejscach (tym bardziej, jeśli twój kotek nie wychodzi na zewnątrz).

No właśnie, sporo tych oczekiwań.

Aby je wszystkie spełnić warto, w takiej sytuacji, świadomie przygotować się na przyjęcie kociaka pod swój dach. W jaki sposób? Czy słyszałeś kiedykolwiek o prawidłowym procesie socjalizacji kota?

Przeczytaj poniższy artykuł. Z niego dowiesz się:

  • Co to jest socjalizacja kota?
  • Jak prawidłowo przeprowadzić socjalizację u kocięcia?
  • Jak przygotować się na przyjęcie kotka pod swój dach?

Co to jest socjalizacja kota?

Socjalizacja kota to proces, polegający na prawidłowym zapoznaniu małego zwierzaka z otaczającym go światem. Jednak założenia dla tego procesu w przypadku kota różnią się nieco od socjalizacji szczeniaka.
O ile w przypadku socjalizacji psa, mamy do czynienia z nauką prawidłowych relacji pomiędzy innymi zwierzętami i ludźmi, to w przypadku kotów, głównym założeniem socjalizacji jest uodpornienie tych zwierząt na stres oraz szeroka edukacja właścicieli kociąt, by mogli oni zbudować ze swoim kotem silną więź emocjonalną.

Dlaczego proces socjalizacji należy zacząć jak najwcześniej?

Czy wiesz, że pomiędzy 3 a 10 tygodniem życia następuje gwałtowny rozwój mózgu kota?
To jest niezwykle ważny okres. Kocie maluchy zaczynają samodzielnie opuszczać swoje “gniazdo”. W tym czasie, u kotów wolno żyjących, matka zaczyna przynosić do legowiska upolowaną zdobycz. To jest bardzo istotne w procesie socjalizacji, ponieważ kocięta zaczynają się uczyć polowania poprzez zabawy łowieckie.
Również w tym czasie następuje proces “odstawienia od piersi”, co w zależności od jego przebiegu, ma znaczący wpływ na dalsze życie i socjalizację kota. Pojawia się wśród kociąt zabawa społeczna, która dominuje w ich aktywności zabawowej.
W pracy z kotem, skupiamy się na nauce kota radzenia sobie ze stresem oraz na budowaniu w nim poczucia pewności siebie, co z kolei będzie procentowało w relacjach społecznych kota z ludźmi oraz innymi gatunkami.

Chcesz wiedzieć jak wychować kociaka? Przeczytaj dalszą cześć artykułu TUTAJ!

1 komentarz:

Copyright © 2016 Ewa Jabłońska Behawiorysta , Blogger