stycznia 16, 2018

Czym kierować się przy wyborze i zakupie psa?


Kiedy już zapadła w Twoim domu decyzja o chęci posiadania psa, kolejnym etapem jest właściwy wybór rasy oraz szczeniaka. Kiedy wpisujesz w wyszukiwarkę internetową interesującą Cię rasę, to niewątpliwie, natychmiast pojawi się bardzo dużo ogłoszeń sprzedaży. Zastanawiasz się w jaki sposób wybrać właściwie pośród tak wielu ofert?

Czytając poniższy tekst dowiesz się:

  1. Czym kierować się przy wyborze rasy i konkretnego psa?
  2. Co powinno zaniepokoić Ciebie i na co należy zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego dla siebie szczenięcia?

Chcąc zorientować się w rasach psów, pewnie najczęściej sięgasz do internetu lub kolorowanych poradników dotyczących opisów ras psów. Niestety, większość znajdujących się tam informacji,nie na wiele Ci się zda. Zauważ, że spotykasz się najczęściej z opisem typu: pies danej rasy jest nieustępliwy, radosny, kochający, odważny itp.

Zdecydowanie, tak opisana i scharakteryzowana rasa psa, nie jest opisem behawioralnym i nie jest w stanie sensownie poszerzyć Twojej wiedzy na temat zachowania i potrzeb zwierzęcia wynikających ze specyfiki danej rasy.

Musisz wiedzieć, że celem takich „kwiecistych” opisów rasy, jest przede wszystkim zachwalenie konkretnego zwierzęcia i wzbudzenie w Tobie pozytywnych emocji, które popchną Cię do jego zakupu.

Zastanawiasz się, w jaki sposób zdobyć rzetelną wiedzę na temat interesującej Cię rasy psa?
Zacznij od nawiązania kontaktu z profesjonalnymi hodowcami. 
Od nich dowiesz się wszystkiego na temat:
  • potrzeb jakie musi zapewnić psu przyszły właściciel, które wynikają z jego charakterystycznego wzorca zachowania (np. potrzeby psa rasy Syberian Husky różnią się zdecydowanie od potrzeb psa rasy Buldog Francuski),
  • sposobu prawidłowego żywienia,
  • pielęgnacji i zabiegów kosmetycznych, które trzeba właściewie przeprowadzać,
  • prawidłowej opieki weterynaryjnej (umiejętne utrzymanie zwierzęcia w dobrej kondycji psychicznej i fizycznej). 

Nastepnie warto porozmawiać z osobami zajmującymi się zawodowo szkoleniem psów – one mogą powiedzieć więcej na temat szkolenia i samego procesu uczenia się zwierząt w zależności od rasy i jej specyfiki.Warto też wspólnie przeanalizować w jaki sposób psu danej rasy wprowadzić szkolenie z zakresu podstawowego posłuszeństwa.

Dowiesz się również w jaki sposób, od pierwszych dni pobytu szczeniaka w Twoim domu, wprowadzić ustalone przez siebie zasady i je konsekwentnie przestrzegać i egzekwować. I co najważniejsze, przy pomocy szkoleniowca nauczysz się, jak wzmacniać pożądane zachowania u psa, a jak wygaszać te niechciane i dla Ciebie kłopotliwe.

Również zachęcam Cię do rozmowy z behawiorystą. Fachowiec powie Ci z jakimi spotyka się najczęściej u danej rasy problemami i jest w stanie podpowiedzieć, w jaki sposób możesz ich ewentualnie uniknąć w przyszłości.
Jeśli tak zdobyta od fachowców wiedza,mimo wszystko, nie odstraszy Cię od zakupu psa, kolejnym krokiem będzie jego odpowiedni wybór.

Na co należy zwrócić uwagę?


Sprawdź, czy hodowca prowadzi stronę internetową bądź fanpage swojej hodowli. Osoby zajmujące się profesjonalnie hodowlą psów, najczęściej są pasjonatami tego co robią. Kochają swoje czworonogi i zależy im bardzo na ich dobrostanie. Oni najczęściej prowadzą swoje strony internetowe bądź blogi, z których możesz dowiedzieć się sporo na temat ich zwierząt.

Często hodowcy opisują jak ich ukochane pupile funkcjonują w domu, ale również poznasz, jakie stawiają wymagania ich przyszłym właścicielom. 

Jeśli Twój wybór padł na rasę użytkową i planujesz w przyszłości uprawiać z psem jakieś formy aktywności, możesz wyczytać z takiej strony, czy psy w wybranej przez Ciebie hodowli uprawiają już jakieś sporty oraz czy są szkolone w konkretnym kierunku (IPO, Obedience).

Koniecznie skontaktuj się z hodowcą

Nie bój się zadzwonić do hodowcy celem zasięgnięcia opinii. Przygotuj się na to, że dobry hodowca nie tylko chętnie udzieli Ci wszelkich informacji na temat swoich psów, ale również bardzo dokładnie wypyta Ciebie o Twój sposób życia i powody jakimi kierujesz się przy wyborze hodowanej przez niego rasy (wiedz, że nie tylko Ty chcesz wybrać odpowiedniego szczeniaka. Wielu odpowiedzialnych hodowców również dokonuje selekcji, by wybrać dla swoich maluchów jak najlepszy przyszły dom).

W rozmowie telefonicznej zapytaj czy możesz przyjechać i zobaczyć prowadzoną przez niego hodowlę? Sprawdź, czy hodowca chętnie zaprosi Cię do siebie. Powinno Cię zaniepokoić takie zachowanie jak unikanie spotkania, proponując w zamian osobiste przywiezienie Ci szczenięcia do domu (niestety wielu nieuczciwych pseudohodowców unika kupujących w swoich miejscach zamieszkania, celem ukrycia prawdziwych warunków w jakich żyją u niego rozmnażane zwierzęta).

Zapytaj o matkę szczeniąt i jej zachowanie

Dowiedz się, czy zwierzęta żyją na co dzień w kojcu, a jeśli tak, to jak wygląda ich przeciętny dzień życia. Ponadto zapytaj, czy i ile czasu hodowca poświęca swoim psom? W jaki sposób przygotowuje szczenięta do zmiany domu? Czy ma świadomość wczesnej socjalizacji szczeniąt, a przede wszystkim, w jakim wieku oddaje maluchy ich przyszłym właścicielom?

Zwróć uwagę, czy konkretny szczeniak ma rodowód i jak on wygląda. 

To, że pies jest zarejestrowany w jakiejś organizacji, której celem statutowym jest rozmnażanie psów, nie jest jednoznaczne z tym, że ma dokładnie udokumentowane swoje pochodzenie. W niektórych organizacjach pies w swoim rodowodzie poza imieniem i datą urodzenia nie ma wpisanych żadnych danych. Wówczas nie wiesz z jakiego skojarzenia jest pies. Nie sprawdzisz, czy maluch jest owocem kazirodczego związku, czy u jego przodków występowały jakieś choroby bądź wady genetyczne. Nie wiesz, czy rodzice szczenięcia byli agresywni bądź lękliwi (oba te zachowania mogą być przez szczeniaka odziedziczone).

Zapytaj o umowę kupna/sprzedaży psa.

Odpowiedzialni hodowcy zawierają takie umowy. Zanim jednak ją podpiszesz, przeczytaj wszystko uważnie. Miej świadomość, że w sytuacjach spornych ona będzie podstawą, by na drodze sądowej dochodzić swoich praw.

Poproś o dokumentację dotyczącą zdrowia szczenięcia.

Zapytaj o przeglądy miotu, które w profesjonalnej i odpowiedzialnej hodowli prowadzone są przez lekarza weterynarii. Zapytaj o terminy szczepień i odrobaczeń. Dowiedz się czy szczenięta są wolne od chorób genetycznych. Poproś o książeczki zdrowia zwierzęcia (zaniepokoić powinna Ciebie całkiem pusta książeczka szczeniaka bądź wypisywana przez hodowcę dopiero podczas Twojego odbioru szczenięcia)


Zwróć uwagę czy matka oraz jej szczenięta są dobrze odżywione.

Niestety w wielu pseudochodowlach osoby rozmnażające psy głownie dla zysku, nie dbają o ciężarną sukę. Podobnie jest po jej porodzie.

Wiedz, że źle odżywania suka nie jest w stanie wydać na świat zdrowe potomstwo. Ponadto podczas karmienia, niedożywienie szczeniąt może skutkować opóźnionym ich rozwojem.
Przy wyborze szczenięcia nie kieruj się głownie swoimi emocjami.
Jeśli trafisz na źle prowadzoną hodowlę, lub masz przeczucia, że zwierzęta w niej mają mocno zaburzony swój dobrostan, nie ulegaj swoim emocjom i nie kupuj takiego szczeniaka z litości. Pamiętaj, że kupując takiego malucha przyczynisz się do przekonania pseudohodowcy, że warto rozmnażać psy w celach handlowych, gdyż zwierzęta te zawsze można sprzedać.

O wiele bardziej przyczynisz się do pomocy tym maluchom, jak zgłosisz ten fakt organizacjom, które w ramach swojej działalności statutowej mogą interweniować w tej sprawie bezpośrednio u właściciela psów. Pamiętaj, że jeśli natkniesz się na pseudohodowlę,w której psy znajdują się w stanie zagrażającym ich zdrowiu lub życiu, organizacja zajmująca się ochroną zwierząt ma prawo je odebrać właścicielowi i w drodze interwencji umieścić je w domu tymczasowym.

Podsumowując:

  1. Zanim zdecydujesz się na zakup psa przemyśl dokładnie jaka rasa czułaby się najlepiej biorąc pod uwagę Twój styl życia.
  2. Jeśli już zdecydowałeś się na konkretną rasę psa, to nie kupuj go pochopnie. Dowiedź się na jego temat od osób, które zajmują się szeroko rozumianą kynologią: hodowcy, instruktorzy szkolenia psów czy behawioryści.
  3. Pamiętaj, że przyjmując pod swój dach czworonoga, decydujesz się na kilkanaście kolejnych lat wspólnego życia, podczas którego powinieneś w sposób odpowiedzialny opiekować się swoim nowym przyjacielem, który, ze swojej strony, będzie chciał Ci się odwdzięczyć najlepiej jak potrafi.



1 komentarz:

  1. Ja przede wszystkim swojego psa adoptowałam ze schroniska, gdyż jest ich tam cała masa i wiem, ze to poważny problem. Teraz staram się robić dla niego wszystko to co najlepsze. Ma nawet specjalne kosmetyki ze sklepu https://sklep.germapol.pl/ dzięki którym jego sierść naprawdę wygląda oszałamiająco.

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Ewa Jabłońska Behawiorysta , Blogger